برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
14 فرو 1397 - 16:27
کد مطلب: 21142
جشن بزرگ نوروزگاه با حضور مسئولان استانی و شهرستانی در محل قلعه تاریخی روستای مسک برگزار شد.

به گزارش وحدت درمیان به نقل از خاورستان ؛ در ایام نوروز در سطح خراسان جنوبی برنامه های زیادی برای معرفی جاذبه های تاریخی و گردشگری خراسان جنوبی با همکاری اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی برگزار شد.

 

یکی از مراسمی که در برخی از شهرستان‌ها برای معرفی و شناخت بیشتر هم استانی‌ها با جاذبه های تاریخی و گردشگری خراسان جنوبی برگزار شده است مراسم نوروزگاه بود.

هدف از برگزاری جشن نوروزگاه معرفی جاذبه های تاریخی،گردشگری  و آداب و رسوم هر شهرستان یا روستا است.

 

در ایام نوروز 1397 جشن بزرگ نوروزگاه با هدف معرفی قلعه باستانی روستای مسک از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان در محل قلعه تاریخی این روستا که مربوط به دوره صفویه است با حضور مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مدیر کل دفتر امور بانوان استانداری، مدیر کل دفتر امور روستاها و شوراهای استانداری، کارشناس مرمت اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی، مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه آزاد واحد بیرجند، فرماندار شهرستان درمیان و رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان درمیان برگزار شد.

هدف از برگزاری مراسم نوروزگاه در محل قلعه تاریخی روستای مسک معرفی این قلعه تاریخی که تنها قلعه خشتی 9 برجی دنیا است به هم استانی‌ها و حتی گردشگران داخلی از سایر استان‌های کشور بود.

 

در این مراسم که با حضور مسئولان استانی و شهرستانی برگزار شد، معرفی سایر جاذبه های تاریخی و گردشگری روستای مسک، پختن غلور، برپایی غرفه صنایع دستی از کارهای هنری بانوان روستا، برگزاری مراسم خاص این روستا در جلسات عروسی و برگزاری مسابقه طناب کشی از جمله مهمترین برنامه های در نظر گرفته شده در جشن نوروزگاه روستای مسک بود.

در نوروز 1397 روستای مسک میزبان بیش از 40 گردشگر داخلی از استان‌های تهران، مرکزی، مازندران، خراسان رضوی، خراسان شمالی و قم بود.

 

حسن رمضانی مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی در جشن نوروزگاه روستای مسک در محل قلعه تاریخی این روستا اظهار کرد: روستای مسک دارای جاذبه های تاریخی بسیار زیادی است که از جمله آنها می‌توان به آسیاب های آبی، خانه های قدیمی و تاریخی، سنگ نگاره، حمام قدیمی و مساجد تاریخی اشاره کرد.

وی افزود: به همت یکی از فرزندان این روستا برای خانه های تاریخی پرونده ثبت آماده کرده ایم که ان‌شاءالله این خانه ها به ثبت ملی خواهد رسید و امیدواریم که تا خردادماه سال جاری ثبت شدن خانه‌های تاریخی روستای مسک را اعلام کنیم.

 

 مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی بیان کرد: اگر بخواهیم برای اماکن تاریخی اعتبار در نظر بگیریم باید ابتدا مکان را در فهرست آثار ملی به ثبت برسانیم.

 

رمضانی عنوان کرد: سال گذشته از محل ماده 180، مبلغ 50 میلیون تومان برای بناهای تاریخی روستای مسک اعتبار در نظر گرفته شده بود که این اعتبار از طریق ماده 180 محقق نشد و طبیعتا ما نیز نتوانستیم کاری انجام دهیم اما برای امسال قول می‌دهیم که از طریق اعتبارات ماده 180 یا از طریق اعتبارات اضطراری شهرستان درمیان مبلغی را برای حفاظت و مرمت آثار تاریخی روستای مسک هزینه کنیم.

وی با اشاره به بنایی که توسط سید محمد فرزان به عنوان مدرسه در داخل قلعه تاریخی روستای مسک ساخته شده است، اظهار کرد: خود ساختمان این مدرسه با توجه به اینکه با تفاوت چندین ساله ساخته شده است بخشی از تاریخ این روستا و بخشی از قلعه است؛ بخشی از افتخارات روستای مسک در این مدرسه که اکنون داخل قلعه است رقم خورده لذا تخریب این مکان از نظر میراث فرهنگی درست نیست.

 

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی گفت: من از فرماندار شهرستان درمیان درخواست دارم که کمک کرده و ما نیز از محل اعتبارات حوزه صنایع دستی کمک خواهیم کرد که این مکان را به یک فضای بزرگ آموزش و تولید صنایع دستی برای بانوان و نسل جوان روستای مسک تبدیل کنیم.

رمضانی تصریح کرد: سال گذشته به همت مردم روستای مسک یکی از مساجد تاریخی این روستا مرمت شده و من نیز امسال قول می‌دهم که از اعتبارات استانی یا اعتبارات ملی بتوانیم چند تا از بناهای تاریخی این روستا را نیز مرمت کنیم.

 

وی با بیان اینکه بانوان روستای مسک در حوزه صنایع دستی تخصص داشته و هنرمند هستند، تأکید کرد: اگر بانوان روستای مسک با هم متحد شوند اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، مدیر کل امور بانوان استانداری و مدیر کل امور روستاها و شوراهای استانداری برای تبدیل شدن مدرسه ای که داخل قلعه تاریخی روستای مسک است به مرکز بزرگ آموزش و تولید صنایع دستی آمادگی همکاری و پشتیبانی را دارند و اگر این کار صورت گیرد اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی آمادگی آوردن دار برای حوله بافی را دارد و مرمت این قلعه را نیز در دستور کار خود قرار خواهد داد.

مدیر کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان جنوبی عنوان کرد: امیدوارم که این جشن نوروزگاه آغازی باشد برای روزهای بهتر روستای مسک.

 

محمد بشیری‌زاده فرماندار شهرستان درمیان نیز در این مراسم ضمن تبریک سال جدید و ایام با فضیلت ماه رجب اظهار کرد: برگزاری چنین مراسمی در مناطق روستایی خیلی خوب است.

 

وی افزود: یکی از هنرهای زنان و مردان روستای مسک، بافت فرش است که خوشبختانه فرش روستای مسک در کشور جایگاه خوبی داشته و در نمایشگاه خراسان رضوی فرش دستباف روستای مسک اول بود.

 

فرماندار درمیان بیان کرد: از مسئولان مربوطه می‌خواهم که توجه بیشتری به این روستا داشته و برای بازسازی و مرمت قلعه تاریخی این روستا اعتبار در نظر بگیرند.

بشیری‌زاده گفت: جاده ورودی روستای مسک نیز شرایط مناسبی ندارد، فرمانداری درمیان تلاش می‌کند در حد توان اعتباری برای به‌سازی جاده روستای مسک در نظر بگیرد.

 

وی از تخصیص اعتبار 12 میلیون تومانی به این روستا خبر داد و افزود: ان‌شاءالله در سال جدید اعتبارات بیشتری برای روستای مسک در نظر گرفته خواهد شد.

 

فرماندار درمیان خاطرنشان کرد: در زمینه گازرسانی به روستای مسک اقداماتی صورت گرفته است و به زودی گازرسانی به این روستا نیز انجام خواهد شد.

 

انتهای پیام/

نظر شما

آخرین عناوین