برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
4 فرو 1397 - 19:33
کد مطلب: 21128
قلعه فورگ ارگی در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی است. این قلعه در ۵ کیلومتری درمیان و در شرق شهر بیرجند قرار دارد.

به گزارش خبرنگار وحدت درمیان ؛ قلعه فورگ ارگی در روستای فورگ از توابع شهرستان درمیان در استان خراسان جنوبی است. این قلعه در ۵ کیلومتری درمیان و در شرق شهر بیرجند قرار دارد.

قلعه‌های این استان در دوره‌های مختلف احداث شده‌اند. وجود مناطق کوهستانی زیاد باعث شده که پای فرقه اسماعیلیه به این منطقه باز شود و برای دفاع از خود، قلعه‌های مرتفع و مستحکمی در اکثر مناطق این شهرستان و سایر شهرهای جنوبی خراسان ساخته و باقی بگذارند.

از نظر پیشینه تاریخی محوطه، ساخت قلعه فورگ در زمان نادرشاه افشار به وسیله میرزا بقاخان حاکم منطقه شروع شده و پس از وی پسرش میرزا رفیع خان ساختمان قلعه را به اتمام رسانده است. در زمان حکومت شوکت الملک به دستور وی سپاهیانش به قلعه هجوم برده، حاکم آن را دستگیر کرده و قلعه را فتح می‌کند. تاریخ ساخت این قلعه در کتاب "دیوان لامع"، نوشته محمد رفیع بن عبدالکریم در میانی، سال ۱۱۶۰ ه.ق. ذکر شده است.

مولف کتاب عین الوتابع، قلعه را این گونه توصیف کرده است؛ "قلعه فورگ در روی کوهی است که از آجر پخته، دیوار و باروج آن را به طور محکم ساخته‌اند و پایه آن را سنگ چین کرده‌اند و دو شیر در اطراف خود داشته با دو خاکریز که قطر هر یک پنج در پنج است".

قلعه فورگ بعد از قلعه الموت مهم‌ترین مقر حضور اسماعیلیان به حساب می‌آمده و در این محل فداییان مطلق را تحت تعلیم و آموزش‌های مخصوص قرار می‌دادند.

ینای این قلعه در دوران حکومت افشاریه توسط میرزا بقاخان حاکم منطقه و پسر وی میرزا رفیع خان ساخته شده است.

زمان ساخت آن در منابع تاریخی ۱۱۶۰ هجری قمری ذکر شده است. در ساخت قلعه از مصالحی مانند سنگ، آجر، ساروج گچ استفاده شده است.

پیرامون قلعه را حصاری بلند و کنگره­دار با منافذی جهت دیده­بانی و ۲ برج نگهبانی فراگرفته است.

قلعه دارای دو دروازه است که در شرق و شمال قلعه قرار دارد. دروازه شرقی که بزرگ­تر است، دروازه اصلی قلعه بوده است.

بناهایی برای زندگی، مسجد، آب انبار، اصطبل و … در فضای داخلی آن تعبیه شده بود و در بلندترین نقطه آن نیز شاه نشین وجود دارد.

این بنا در زمان حکمرانی شوکت الملک اول توسط سپاهیان وی فتح و از آن به بعد غیر مسکونی و متروک شد. این قلعه پس از قلعه الموت مهم­ترین قلعه اسماعیلیان نیز بوده است.

این قلعه در فاصله ۹۰ کیلومتری بیرجند و ۱۰ کیلومتری شهر اسدیه بر فراز کوهی مشرف بر روستای فورگ قرار دارد.

انتهای پیام/

نظر شما

آخرین عناوین