برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
21 اسف 1396 - 16:27
کد مطلب: 21106
مدیر کل سازمان تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی از برگزاری سومین کنگره شعر اهل بیت (ع) در خراسان جنوبی خبر داد و گفت: این کنگره به صورت استانی ۲۱ اسفندماه در سینما بهمن بیرجند برگزار می شود.

به گزارش وحدت درمیان به نقل از خاورستان، حجت‌الاسلام و المسلمین احمد رضایی مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی ظهر امروز در نشست خبری با موضوع کنگره شعر اهل بیت (س)، اظهار کرد: شعر و شاعری، هنری است که نصیب و روزی بخشی از مردم می شود.

وی افزود: در قرآن آیاتی داریم که به موضوع شعر و شاعری اشاره دارد و شعر در صدر اسلام جایگاه ویژه ای داشته است.

مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی با بیان این‌که شعر آثار و برکات بسیار زیادی دارد، افزود: در طول تاریخ شاعران متعددی بودند که با قدرت بیان و کلام خود نقش آفرینی کرده و در حوزه دین شعرهایی را گفته‌اند.

رضایی تصریح کرد: در طول تاریخ شعر وسیله‌ای برای انتقال فرهنگ بوده است و همچنین در عصر انقلاب شعر شعرا در پیروزی انقلاب اسلامی تاثیر بسزایی داشته است.

 

وی افزود: در دوران دفاع مقدس شعرا شعر می سرودند و مداحان این شعر را با هنر خود بیان می کردند و همین اشعار باعث می‌شد که رزمندگان در صحنه جنگ حاضر شوند.

مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی با بیا این‌که شعر یکی از مسیرهایی است که کرامات و فضایل اهل بیت(ع) را به مردم رسانده است، گفت: شعرا، بزرگی و فضل اهل بیت(ع) را از احادیث استخراج می کردند و یکی از مواردی که اهل بیت(ع) در مورد آن هزینه می کردند همان صله‌ای است که به شعرا می دادند.

رضایی با بیان این‌که کنگره های شعر اهل بیت(ع) به صورت منطقه ای و استانی برگزار می شود، خاطرنشان کرد: سومین کنگره شعر اهل بیت(ع) در خراسان جنوبی به صورت استانی، ۲۱ اسفندماه در سینما بهمن بیرجند ساعت 8 و نیم صبح برگزار می شود.

وی افزود: اشاعه فرهنگ اهل بیت(ع) از طریق اشعار شعرای آیینی، گسترش فعالیت های فرهنگی و مربوط به اهل بیت(ع)، بیان فضایل و کرامات اهل بیت(ع)، اجر نهادن به تلاش شعرا و تشویق افرادی که شوق شعر سراییدن دارند، از اهداف این کنگره است.
 

مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی با بیان این‌که این ایام مصادف با ولادت حضرت فاطمه(س) است و این کنگره در رابطه با فرزندان حضرت زهرا(س) برگزار می‌شود، گفت: در این کنگره ۵ موضوعِ حب اهل بیت(ع) در سیره بزرگان شیعه و اهل سنت، سیمای اهل بیت(ع) در منابع و روایات اهل سنت، جایگاه محبت، شفاعت و توسل به اهل بیت(ع)، اهل بیت(ع) محور همدلی و اخوت اسلامی و اهل بیت(ع) و سبک زندگی در اختیار شعرا قرار گرفته است.

 

رضایی با بیان این‌که بیش از 247 قطعه شعر از 111 شاعر به این کنگره ارسال شده است، یادآور شد: از این تعداد 236 قطعه شعر شیعی و 28 قطعه شعر اهل سنت بوده است.

 

وی با بیان این‌که هر شاعر می توانست 3 قطعه شعر به این کنگره ارسال کند، افزود: از این تعداد افراد 99 نفر شاعر شیعه و 12 نفر شاعر اهل سنت هستند.

 

 

مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی گفت: از بین آثار ارسال شده 3 نفر از شاعران شیعه و 3 نفر از شاعران اهل سنت به عنوان شاعران برتر معرفی و آثار 6 نفر دیگر از شاعران نیز شایسته تقدیر شده‌اند.

 

رضایی با بیان این‌که این آثار با داوری 3 داور خراسان جنوبی و یک داور کشوری مورد قضاوت قرار گرفته‌اند، عنوان کرد: فراخوان برای ارسال آثار از آذرماه سال جاری تا 26 بهمن ماه بوده است اما به علت استقبال شاعران تا 3 اسفندماه تمدید شده بود.

 

وی افزود: مهمانان کشوری که در این گنگره حضور خواهند داشت، دکتر ایمانی معاون فرهنگی مرکز جهانی اهل بیت(ع) و حسین‌پور علوی از شعرا و داوران کشوری و همچنین مولوی عبدالهی  امام جمعه اهل سنت اسدیه به عنوان سخنران حضور خواهد داشت.

 

مدیر کل تبلیعات اسلامی خراسان جنوبی گفت: نشست مشترک شیعه و اهل سنت 27 رجب (عید مبعث) برگزار خواهد شد و اشعار برگزیده از این کنگره به چاپ خواهد رسید و تقدیم مهمانان خواهد شد.

 

رضایی تصریح کرد: برگزاری این گونه کنگره ها یکی از عوامل نزدیکی مسلمانان و جداسازی راه مسلمانان از جریان های تکفیری است و پیامی است برای تکفیری‌ها که راه ما مسلمانان از شما جداست.

 

انتهای پیام/

نظر شما

آخرین عناوین