برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
14 اسف 1396 - 11:18
کد مطلب: 21085
وحدت درمیان - مردم روستای دره چرم از توابع بخش مرکزی شهرستان درمیان با جمعیت بالا از عدم آنتن دهی تلفن همراه؛ نبود اینترنت پر سرعت خانگی و هدر رفتن آب قنات و به تبع آن خشک شدن درختان در این روستا رنج می‌برند.

به گزارش وحدت درمیان به نقل از خاورستان ؛ روستای دره چرم یکی از روستاهای بخش مرکزی شهرستان مرزی درمیان است، این روستا دارای بیش از  160خانوار و 700 نفر جمعیت است که فاصله این روستا با شهر اسدیه مرکز شهرستان درمیان حدود 40 کیلومتر و با مرکز استان 90 کیلو متر است.

از مهم ترین مشکلات این روستا با وجود جمعیت بالا، مشکل قنات و هدر رفت آب کشاورزی و همچنین محرومیت از آنتن دهی مناسب تلفن همراه و اینترنت خانگی است.
 
 
با توجه به اینکه مشکلات و خشکسالی های پی در پی در خراسان جنوبی و به طور خاص در روستاهای مرزی  این استان که زندگی مردم را تحت تاثیر قرارداده است، قنات روستای دره چرم در سالهای اخیر به دلیل سیلاب آسیب دیده و همان مقدار آب کمی که از طریق قنات این روستای برای کار کشاورزی مردم مورد استفاده است از مسیر اصلی خارج شده و هدر می‌رود.
 
 
 عنانی یکی از اهالی روستای دره چرم در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: از برکات نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران خدمات وامکانات زیادی به این روستا آمده که قدردان آن هستیم، اما در کنار همه امکانات؛ روستای دره چرم مشکلات زیادی دارد.
 
وی ضمن  اشاره به فرمایشات مکرر رهبر معظم انقلاب اسلامی  درزمینه اقتصاد مقاومتی و همچنین صرفه جویی در زمینه آب‌، بیان کرد: در حال حاضر قنات جاری کلاته نخاب روستای دره چرم به واسطه وقوع سیلاب و بارندگی در سالهای اخیر آسیب دیده و بیش از نصف آب قنات روستا هدر می‌رود.
 
 
این فرد عنوان کرد: آبی که از قنات هدر می‌رود در مسیر رودخانه روستا در جریان است و پس از مدتی که در بستر رودخانه حرکت می‌کند در زمین  و شن‌های کف رودخانه فرو می‌رود، این آبها در صورتی در بستر رودخانه درحال جریان و هدر رفتن است که  بیشتر کشاورزان درختان خود را که به حاصل نشسته است رها کرده اند چرا که به خاطر کم شدن آب قنات نمی‌توانند آبیاری کنند.
 
 
 عنانی عنوان کرد: به مسئولین جهاد کشاورزی، فرمانداری ، بخشداری و ... در شهرستان درمیان مراجعه کردیم اما درپاسخ به ما می‌گویند اعتبار نداریم و به محض تخصیص اعتبارات، مرمت قنات روستای شما در اولویت است؛ این وعده مسئولان بیش از حد برای ما تکراری شده است بهتر است به فکر جواب دیگر و ارائه  راه حل باشند.
 
 
وی با اشاره به اینکه درصد زیادی از محصولات کشاورزان به خاطر کمبود آب خشک شده و از بین رفته است، گفت: در طرف دیگر قنات  هم آب کشاورزی هدر میرود به گونه ای که درمسیر گودال های زیادی پر از آب شده و درختانی که پس از سالها تلاش کشاورزان به ثمر نشسته است در حسرت یک قطره آب است.
 
 
محمد فاطمی نسب فرمانده سپاه شهرستان درمیان در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: یکی از اقدامات و برنامه های بسیج سازندگی همکاری در زمینه مرمت و احیای قنوات در روستاها است. 
 
 
وی افزود: قنات روستای دره چرم مورد بررسی همکاران ما  در بسیج سازندگی شهرستان درمیان قرار گرفته است و مستندات لازم جهت همکاری به استان فرستاده شده است و علاوه بر این از آستان قدس رضوی نیز برای همکاری و مرمت قنات روستای دره چرم طی نامه ای مکتوب در خواست کمک داشته ایم.
 
 
فرمانده سپاه شهرستان درمیان بیان کرد: تا کنون دستوری از سوی بسیج سازندگی استان صورت نگرفته است، چرا که احیای قنات این روستا نیازمند کار کارشناسی شده و اعتبار بسیار زیادی است که تامین آن از عهده بسیج سازندگی خارج است.
 
 
فاطمی نسب خاطرنشان کرد: چنانچه از سوی بسیج سازندگی استان دستوری مبنی بر احیای قنات روستای دره چرم به بسیج سازندگی شهرستان درمیان داده شود و اعتباری در نظر بگیرند ما نهایت همکاری را خواهیم داشت و از هیچ کمکی برای مردم این منطقه دریغ نخواهیم کرد.
 
 
وحید ضیائیان احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان هم در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: جهاد کشاورزی شهرستان درمیان برای حفظ و مرمت قنات روستای دره چرم در سال 1390 به طول 285 متر کار مرمت این قنات را انجام داده است.
 
 
وی افزود: در سال 1393 برای افزایش بهره وری آبیاری و کاهش هدر رفت آب در کانالهای خانگی در روستای دره چرم 428 متر خط انتقال آب از محل اعتبارات آبیاری بسیارکم فشار در سطح 3.1 هکتار اجرا شده  که برای این کار اعتباری حدود 99.2 میلیون ریال از محل اعتبار دولتی هزینه شده است.
 
 
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان درمیان بیان کرد: علاوه براین اقدامات به مالکین اجرای آبیاری تحت فشار را پیشنهاد داده ایم که در صورت تشکیل و تکمیل پرونده اقدامات لازم انجام خواهد شد؛ اگر آبیاری تحت فشار در این روستا اجرا شود بهره وری آبیاری به 90 درصد خواهد رسید.
 
 
عنانی اهل روستای دره چرم همچنین در خصوص مشکل آنتن دهی و نبود اینمترنت در روستا هم بیان کرد: در روستای دره چرم کمبودهایی وجود دارد که به نوعی زندگی مردم را تحت تاثیر قرار داده است از جمله عدم آنتن دهی مناسب تلفن همراه، اینترنت تلفن همراه و اینترنت پر سرعت خانگی که امروزه جزءضروریات و الزامات زندگی هر فردی است  و متاسفانه در روستای ما حداقل امکانات در این زمینه وجود ندارد.
 
 
وی عنوان کرد: روستای ما از نعمت دسترسی به شبکه های موبایلی ایرانسل وهمراه اول و سایر اپراتورها محروم است؛ به گونه ای که حتی قادر به برقراری تماس از طریق موبایل نبوده و برای تماس باید به ارتفاعات و بالای کوه‌ها برویم.                                 
 
 
عنانی خاطرنشان‌کرد: از زمانی که مخابرات روستا ازطریق یک رادیو  UHF بی سیم با مرکز مخابرات روستای نوزاد ارتباط داشت و به عنوان یک مشترک از طریق مخابرات روستای نوزاد  شماره ای برای استفاده اهالی به روستای دره چرم  واگذار کرده بودند، یک دکل در روستای دره چرم وجود دارد.
 
 
عنانی با بیان اینکه در حال حاضر چند سال است که اغلب منازل روستا دارای تلفن ثابت خانگی هستند، عنوان کرد: در حال حاضر وجود این دکل مخابراتی در روستا بدون استفاده است و چون الان در روستا آنتن دهی تلفن همراه با مشکل مواجه است و از طرفی مسئولان گفته اند برای رفع مشکل نیاز به فراهم بودن زیر ساخت است می‌توان از این دکل استفاده کرده و گیرنده های تلفن همراه را روی همین دکل که اکنون بلا استفاده در روستا مانده، نصب کنند.
 
 
وی ادامه داد: چندین بار برای رفع مشکل آنتن دهی تلفن همراه به ادارات مربوطه در شهرستان درمیان و به اداره زیر ساخت تلفن همراه درمرکز استان مراجعه کرده ایم که اعلام کرده اند باید زیر ساخت‌ها برای نصب گیرنده های آنتن تلفن همراه فراهم باشد؛ در حالی که با وجود این دکل از سال‌های قبل در روستای دره چرم  زیر ساخت لازم فراهم بوده و تقریبا 50 درصد کار آماده است.
 
 
 عنانی اظهار کرد: اما علی رغم وعده های مسئولین مخابرات، هیچ اقدامی برای نصب تجهیزات بر روی دکل مستقر در روستا صورت نگرفته است. 
  
 
وی با اشاره به اینکه اکنون عصر ارتباطات است شایسته و زیبنده نیست که ما در روستا از نعمت اینترنت محروم باشیم، بیان کرد: دانش آموزان و جوانان روستای دره چرم از داشتن اینترنت پر سرعت خانگی ADSL نیز محروم بوده و برای کوچکترین کار اینترنتی باید به مرکز شهرستان درمیان مراجعه کنند. 
                                                                                                                                                                                       
 
این فرد خاطرنشان کرد: درهفته پایانی بهمن تمامی دانش آموزان مقطع متوسطه اول برای آزمون‌های مشاوره ای و پیشرفت تحصیلی که اینترنتی انجام می شود، مجبور به تهیه چندین وسیله نقلیه برای رفتن به شهر اسدیه شدند که ازصبح تا غروب و حتی روز بعد، برای انجام این کار اینترنتی، صف های طولانی در مقابل کافینت ها تشکیل شده و بلا تکلیف وسردرگم بودند.
 
 
عنانی تاکید کرد: اکنون خواسته ما در این خصوص نصب گیرنده های آنتن دهی تلفن همراه و راه اندازی اینترنت پر سرعت خانگی ADSL  در این روستا است.
 
 
علی کریمی روابط عمومی اداره کل فناوری و ارتباطات خراسان جنوبی در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: رفع مشکل آنتن دهی تلفن همراه در روستای دره چرم شهرستان درمیان در فاز دوم این اداره کل قرار دارد.
 
 
وی افزود: بررسی و پییگری رفع مشکل آنتن دهی در روستاها در دستور کار این اداره کل است و انشا الله به زودی اقدامات لازم در این زمینه انجام خواهد شد.
 
 
 
انتهای پیام/

نظر شما

آخرین عناوین