برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
3 اسف 1396 - 16:18
کد مطلب: 21041
وحدت درمیان - کمبود اعتبارات بزرگترین مشکل برای به سر انجام نرسیدن اقدامات انجام شده برای روستای مرزی ذکری شده است و بر رنج و مشکلاتشان افزوده است.

به گزارش وحدت درمیان  به نقل از خاورستان، : پنجم بهمن ماه بود که خبرنگار خاورستان برای به تصویر کشیدن محرومیت و مشکلات مردم روستای ذکری در بخش گزیک شهرستان درمیان به این روستا رفته و مشکلاتشان را دیده و شنیده و روایت رنج و فقر مردم روستای ذکری در این سایت با عنوان زندگی در مرز تعطیلی/ حمام کودکان زیر سقف آسمان/ تهدید جان مردم به دلیل بیماری پوستی/ اینجا مردم مجبور به مصرف آب آلوده‌اند منتشر شده است.

 

برای اطلاع مسئولان شهرستان درمیان از وضعیت نامطلوب زندگی مردم در روستای ذکری و برای اینکه گوشه ای از مشکلات این روستا برطرف شود با مسئولان این شهرستان گفتگو کرده برنامه و پاسخ  آنها را برای رفع مشکلات مردم منعکس می‌کنیم.

 

 

 

محمد رضا بیکی مدیر کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی در گفتگو با خاورستان، پیرامون ساخت مدرسه در روستای ذکری، گفت: اداره کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی برای ساخت مدرسه در روستای ذکری یک خیر پیدا کرده است و قرار شده هزینه سازه های ساختن مدرسه را خیر پرداخت کند.

 

وی افزود: برای کف سازی ساختن مدرسه نیز قرار است آموزش و پرورش شهرستان درمیان مصالح را تقبل کرده و همکاری کنند.

 

مدیر کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی بیان‌کرد: برای ساختن مدرسه در روستای ذکری تفاهم نامه نوشته شده است و قرار شده با همکاری اداره کل نوسازی مدارس و آموزش و پرورش به لطف خدا برای مردم روستای ذکری مدرسه ساخته شود.

 

بیکی با اشاره به اینکه از زمان امضای تفاهم نامه بیش از سه ماه گذشته است و خیر آماده خریدن سازه آماده مدرسه است اما تاکنون کف سازی مدرسه که تقبل مصالح بر عهده آموزش و پرورش شهرستان درمیان بوده  صورت نگرفته است.

 

 

 

وی با بیان اینکه ما از مردم محروم روستای ذکری توقع کمک مالی برای ساخت حصار و سرویس بهداشتی مدرسه را نداریم، تصریح کرد: الان حفاری برای گذاشتن پایه های سازه آماده و فقط کار کف سازی مانده است.

 

مدیر کل نوسازی مدارس خراسان جنوبی گفت: به محض اینکه کار تهیه مصالح و کف سازی به پایان برسد سازه پیش ساخته مدرسه را در روستا نصب خواهیم کرد.

 

بیکی خاطر نشان کرد: در دو روستای دیگر از خراسان جنوبی نیز همین شرایط وجود داشته است که کار نصب سازه مدرسه در آنجا به پایان رسیده است اما در شهرستان درمیان و روستای ذکری هنوز اقدامی صورت نگرفته و در مراحل ابتدایی کار مانده است.

 

 

 

 

حسین مهران‌فر مدیر سابق آموزش و پرورش شهرستان درمیان در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: مصالح برای کف سازی برای ساختن مدرسه در روستای ذکری آماده است.

 

وی افزود: آموزش و پرورش شهرستان درمیان قرار است مصالح مورد نیاز برای کف سازی استقرار سازه پیش ساخته مدرسه در روستای ذکری را آماده کند و در حال حاضر نیز مصالح آماده است و هر زمانی که نوسازی مدارس برای تحویل گرفتن مصالح به اداره آموزش و پرورش شهرستان درمیان مراجعه کند مصالح را در اختیار آنها قرار می‌دهیم.

 

علیرضا قربان زاده رئیس بهزیستی شهرستان درمیان نیز در گفتگو با خاورستان، درباره درخواست نور محمد سولابستی پدر رحمت الله که از ناحیه پا دچار معلولیت بود و ویلچر برای جابجایی فرزندش نیاز داشت، اظهار کرد: اخیرا برای تهیه ویلچر از روستای ذکری کسی به بهزیستی شهرستان درمیان مراجعه نکرده است.

 

وی افزود: چنانچه مددجوی بهزیستی باشد که برای دادن ویلچر مانعی وجود ندارد؛ الان نیز در محل بهزسیتی ویلچر داریم و هر کسی در سطح شهرستان که مددجو و به ویلچر نیاز داشته باشد حاضر هستیم ویلچر در اختیارش قرار دهیم.

 

 

 

 

قربانزاده با بیان اینکه متاسفانه به دلیل محدودیت در منابع مالی نیاز به حمایت موسسه های خیریه برای کمک به معلولان داریم، گفت: احتمال دارد پدر رحمت الله در سالهای قبل برای تهیه ویلچر به بهزیستی شهرستان درمیان مراجعه کرده و به دلیل نبود ویلچر نتوانسته ایم به درخواستش پاسخ مثبت بدهیم.

 

رئیس بهزیستی شهرستان درمیان بیان کرد: با توجه به اینکه روستاهای مرزی شهرستان درمیان برای رفت و آمد با مشکل مواجه اند و  دور بودن از مرکز شهرستان نیز باعث کمتر دیده شدن آنها شده است چنانچه طی روزهای آینده خانواده  رحمت الله برای گرفتن ویلچر مراجعه کنند حتما ولیچر برای فرزند معلولشان به آنها می‌دهیم و چنانچه نتوانند مراجعه کنند فردی دیگری به نیابت از آنها بیاید حتما ویلچر در اختیار وی قرار خواهیم داد.

 

احمد بصیری پور رئیس کمیته امداد امام خمینی (ره) شهرستان درمیان درباره کمک به مردم این روستا در گفتگو با خاورستان، بیان کرد: تعدادی از اهالی روستای ذکری که تحت حمایت کمیته امداد شهرستان درمیان هستند ماهیانه هزینه ای به عنوان مستمری برایشان در نظر گرفته می‌شود.

 

 

 

 

وی افزود: تعداد دیگری از اهالی روستا که تحت پوشش کمیته هم نیستند از سایر کمک‌های خیرین و محل جمع آوری زکات و وجوهات شرعی با اطلاع خود خیران و مردم برای کمک به محرومین در نظر گرفته می‌شود و از طریق سبد کالا و تهیه وسایل فرهنگی و... به دست آنها می‌رسد.

 

رئیس کمیته امداد شهرستان درمیان بیان کرد: با توجه به اینکه کمیته امداد امام خمینی (ره) یک نهاد حمایتی است و برای کمک به مستمندان قدم بر می‌دارد تا جایی که در توان ما باشد به محرومین شهرستان درمیان و روستاهای محروم مرزی کمک می‌کنیم.

 

راستین راستکار مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان در گفتگو با  خاورستان، اظهار کرد: برای آبرسانی به روستای ذکری در سالهای قبل بر اساس مطالعاتی که انجام شده است قرار بود از طریق چاه روستای رزه آبرسانی شود.

 

 

 

وی افزود: اما به دلیل کم آب شدن آب چاه رزه و اینکه آب این چاه جوابگوی مردم خود روستای رزه نیست طرح آبرسانی برای روستای ذکری از طریق چاه روسنای رزه متوقف شده است.

 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان بیان کرد: برای روستای ذکری بر اساس هر خانوار روزانه 50 لیتر آب شرب در نظر گرفته شده است که با تانکر برایشان آبرسانی سیار می‌شود.

 

راستکار خاطر نشان کرد: بر اساس سرانه 2 تا 2.5 برابر آب بیش از سهمیه برای این روستا آب برده می‌شود و سرانه آبرسانی سیار با تانکر برای روستای ذکری ماهی 4 تانکر است که ما 5 تانکر آب شرب برای مردم این روستا در نظر گرفته ایم.

 

وی با بیان این‌که بحث آبرسانی سیار از نظر تامین اعتبار برای راننده های تانکر در شهرستان درمیان خیلی بحرانی است، اظهار کرد: به دلیل تاخیر در پرداخت حقوق راننده های تانکر آب و مسائل مالی با مشکل مواجه هستیم اما همه سعی و تلاش ما این است که تانکر های آبرسانی برای این شهرستان را حفظ کرده و آبرسانی به مردم در روستاهای مرزی را انجام دهیم.

 

 

 

 

مدیر امور آب و فاضلاب روستایی شهرستان درمیان گفت: در شهرستان درمیان 55 روستا به صورت ثابت و 65 روستا به صورت گردشی به صورت سیار و با تانکر آبرسانی می‌شود.

 

راستکار اظهار کرد: سعی می‌کنیم در صورت امکان برای آبرسانی سیار برای روستای ذکری یک تانکر دیگر در نظر بگیریم و ماهیانه 6 تانکر آب برایشان ارسال کنیم.

 

وی با اشاره به اینکه قرار است برای روستای جلاران که در نزدیکی روستای ذکری قرار دارد از سمت ماخونیک و سربیشه آبرسانی شود، بیان کرد: در بارنامه آبرسانی به روستای جلاران آبرسانی به روستای ذکری نیز در نظر گرفته شده است و تا کنون اعتباراتی نیز برای آبرسانی به جلاران در نظر گرفته شده اما اقدامی صورت نگرفته است.

 

امیدواریم مسئولین شهرستان درمیان برای برطرف شدن گوشه ای از محرومیت روستای مرزی و محروم ذکری قول همکاری و رسیدگی داده اند بر سر عهد خود پایبند بوده و مردم محروم و مظلوم این شهرستان را در همه نقاط شهرستان مرزی درمیان دریابند و به معنای واقعی به حرفی که همیشه در همه جلسات زده و می‌گویند "مردم ولی نعمت ما هستند " پایبند بوده و به این حرف خود عمل کنند.

 

انتهای پیام/

نظر شما

آخرین عناوین