برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
19 بهم 1396 - 20:18
کد مطلب: 20989
وحدت درمیان - فرماندار درمیان گفت: امسال 49 میلیارد و 645 میلیون ریال تسهیلات اشتغال مشاغل خانگی برای این شهرستان مصوب شده که تاکنون 27 میلیارد و 772 میلیون ریال اختصاص یافته است.

به گزارش خبرنگار وحدت درمیان ؛ محمد بشیری زاده عصر پنجشنبه در کارگروه اشتغال شهرستان درمیان که با حضور علی سرزعیم معاون امور اقتصادی و برنامه ریزی وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی برگزار شد، افزود: در سال جاری پنج کمیته اشتغال در شهرستان برگزار و 24 مصوبه این کمیته اجرایی شده است.

وی عنوان کرد: امسال تعهد اشتغال درمیان 599 نفر بوده که تاکنون 649 نفر اشتغال ایجاد شده و 108 درصد تعهد اشتغال شهرستان محقق شده است.

وی با بیان اینکه 11 میلیارد و 100 میلیون تومان تسهیلات فراگیر در سال جاری به شهرستان اختصاص یافته است گفت: مردم محروم درمیان توان بازپرداخت تسهیلات با کارمزد بالا را ندارند و باید برای اشتغال در روستاها تسهیلات کم بهره یا با بهره صفر درصد در نظر گرفته شود.

فرماندار درمیان عنوان کرد: از چند سال گذشته تمام زیرساخت ها در ناحیه صنعتی شهرستان فراهم شده که باید برای شهرستان های محروم سیاست های تشویقی پیش بینی شود تا سرمایه گذاران با انگیزه بیشتری اقدام به سرمایه گذاری کنند.

وی با اشاره به تعطیلی کارخانه قند قهستان از سال 1392 گفت: این کارخانه حدود 55 سال قبل راه اندازی شده که با تعطیلی، 150 کارگر بیکار شده اند.

بشیری زاده اضافه کرد: مالک این کارخانه هیئت مدیره قند بیستون کرمانشاه است که باید با پیگیری مسئولان استانی و کشوری هر چه سریعتر وضعیت این کارخانه تعیین تکلیف شود.

وی گفت: تعطیلی بازارچه گلورده شهرستان از سال 1393 اقتصاد محلی را با چالش مواجه کرده و در گذشته زیرساخت های خوبی در این بازارچه ایجاد شده که این هزینه های میلیاردی خاک می خورد.

وی افزود: هم اکنون 150 نفر از تجار شهرستان کالاهای خود را از بازارچه ماهیرود صادر می کنند که مسیر طولانی شهرستان تا بازارچه ماهیرود مشکلاتی را برای آنان ایجاد کرده است.

بشیری زاده با بیان اینکه 90 درصد مردم درمیان محروم هستند بیان کرد: از چند سال گذشته یارانه تعدادی از مردم قطع شده که بیش از 200 خانوار آنها زیرپوشش نهادهای حمایتی هستند.

فرماندار درمیان ادامه داد: تاکنون بارها با ارسال نامه این مشکل را از تهران پیگیری کرده ایم که متاسفانه پیگیری ها به نتیجه ای نرسید.

وی به افزایش تلفات جاده ای شهرستان در چند سال گذشته اشاره کرد و گفت: برای دوباند سازی محورهای شهرستان با کمبود اعتبار مواجه هستیم و به دلیل عدم شریانی بودن راهها اعتبار ملی برای احداث جاده‌ها اختصاص نمی یابد.
بشیری زاده با بیان اینکه براساس سرشماری سال گذشته 53 هزار و 780 نفر در شهرستان زندگی می کنند، گفت: متاسفانه بر اثر خشکسالی های 19 ساله اخیر تعداد زیادی از نیروی فعال شهرستان به حاشیه شهرها مهاجرت کرده اند.

وی افزود: هر سال موج جدیدی از مهاجرت ها از شهرستان درمیان آغاز می شود که زنگ خطر بزرگی برای شهرستان با دارا بودن 70 کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان است.

وی گفت: افزایش روند مهاجرت از شهرستان تثبیت امنیت را برای دولت هزینه بر ساخته و به ازای هر نفر مهاجرت باید یک نیروی نظامی و انتظامی را در نقاط مرزی مستقر کنیم.

بشیری زاده بیان کرد: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی 2 سال قبل در مراسم افتتاح ساختمان اداره تامین اجتماعی شهرستان قول راه اندازی درمانگاه تامین اجتماعی را دادند و علیرغم پیگیری ها تاکنون این وعده عملیاتی نشده است.

وی افزود: قشر عظیمی از جمعیت شهرستان را کارگران تشکیل می دهند که آنان باید برای درمان های تخصصی خود مسیر 110 کیلومتری تا مرکز استان را طی کنند.

وی کارخانه سیمان باقران را با تولید روزانه 2 هزار تن از ظرفیت های اقتصادی شهرستان درمیان ذکر کرد و گفت: ظرفیت این کارخانه تولید روزانه 3 هزار 500 تن سیمان است که این واحد تولیدی برای رسیدن به این ظرفیت با کمبود نقدینگی مواجه است.

بشیری زاده اظهار کرد: ابتدای امسال و زمان افتتاح این طرح بانک کشاورزی قول 20 میلیارد تومان تسهیلات را به این واحد تولیدی داده که تاکنون تنها 12 میلیارد تومان آن پرداخت شده و بانک مسئول برای پرداخت مابقی تسهیلات درخواست وثیقه کرده که باید با پیگیری مسئولان مشکل این واحد تولیدی شهرستان برطرف شود.

وی گفت: بانک ها در خصوص اختصاص تسهیلات به واحدهای تولیدی سخت گیری می کنند که این اقدام بانک ها مغایر با بیانات مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد اشتغال است.

نظر شما

آخرین عناوین