برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
26 دى 1396 - 04:43
کد مطلب: 20865
در حالی که کارگران و پیمانکاران نان شب خود را ندارند مسئولان استان اعتبار 60 میلیاردی مطالبات پیمانکاران را از استان برگشت داده اند.

به گزارش وحدت درمیان به نقل از خاورستان ؛ ایجاد زیرساخت های حمل و نقل یکی از نیازهای اساسی است که مطالبه اصلی مردم برای رفت و آمد است؛ در حالی که مسئولان استان معتقدند در حوزه ساخت راههای استان پیشرفت های گسترده ای انجام شده است،  تنها بار تحمیل شده این اقدام بر روی دوش کارگرن و پیمانکاران استان بوده است که با دست خالی اقدامات بزرگی انجام داده اند؛ در حالی که اگرقرار بود این اقدامات توسط خود دولتی ها انجام شود؛ با توجه به اینکه هیچ نقدینگی برای انجام پروژه ها وجود نداشته است؛ هیچ پیشرفتی در پروژه ها حاصل نمی شد.

 

پیمانکاران راه و شهرسازی استان با توجه به نبود اعتبار، انجام پروژه ها را دنبال می کنند  و عدم پرداخت حقوق، زندگی انها و کارگران را تحت تاثیر خود قرار داده است.

 

یکی از کارگران خراسان جنوبی از عدم پرداخت حقوق خود گلایه کرد و گفت: با تحمل این کار سخت و دوری از خانواده، متاسفانه حقوق ما کارگران پرداخت نمی شود و هیچ دلگرمی نداریم.

 

وی ادامه داد: اکنون در ماه های پایانی سال قرار گرفته ایم اما برخی از کارگران از سال گذشته، ابتدا سال و یا نیمه های سال جاری حقوق نگرفته اند و این زندگی را سخت کرده است.

 

یکی از پیمانکاران استان نیز گفت: پیمانکاران از راه و شهرسازی مطالبه داریم که اگر این معوقات پرداخت شود می توانیم به کارگران هم پول بدهیم.

 

وی افزود: بدهی های ما چندساله شده است و راه و شهرسازی 10 درصد آنچه که هزینه کرده ایم را نداده است و برای اینکه بتوان در روند جاده سازی استان توسعه ای ایجاد کرد باید این مطالبات پرداخت شود.

 

مهدی جعفری، مدیرکل راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی در گفتگو با خاورستان، اظهارکرد: 112 میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران راه و شهرسازی خراسان‌جنوبی است که 30 میلیارد تومان در حال پرداخت است.

 

وی با بیان این‌که ما مرتب پرداختی به پیمانکاران از ابتدای سال داریم، افزود: پیمانکاران کار را انجام می دهند و کار تعطیل نمی شود از این رو همیشه مطالبات است و به مطالبات اضافه می شود.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی تصریح کرد: مطالبات پیمانکاران بیرجند- زاهدان، محور خور- نایین به سمت اصفهان و محور طبس- یزد کل مطالبات پیمانکاران آنها ‌پرداخت می شود.

 

جعفری گفت: محور بیرجند-اسدیه حدود 5 میلیارد تومان، سه راهی رودآباد (قاین به خواف) 9 میلیاردتومان، از قاین به حاجی آباد 9 میلیارد تومان، سه راهی روم به آفریز 8 میلیارد تومان پیمانکاران از ما مطالبه دارند که این ها از جمله پروژه هایی هستند که با توجه به ردیف اعتباری پرداختی ما به آنها کم است.

 

وی یادآورشد: مطالبه پیمانکاران محور بیرجند- قاین 30 میلیارد تومان است که در حال حاضر شش میلیارد تومان آن پرداخت خواهد شد.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی ضمن اشاره به 12 پروژه باند دوم جاده های خراسان جنوبی، گفت: پیمانکاران استان در این میزان پروژه ها، 112 میلیارد تومان مطالبه از این اداره کل مطالبه دارند.

 

جعفری اظهارکرد: بالای 100 پروژه راه روستایی در استان وجود دارد که 30 میلیارد پیمانکاران برای این پروژه‌ها از ما مطالبه دارند.

 

وی با بیان این‌که 20 پیمانکار در جاده های دوبانده استان فعالیت می‌کنند؛ گفت: یک هزار و 866 کیلومتر طول دوبانده های استان است که از این میزان 460 کیلومتر به بهره برداری می رسد و 460 کیلومتر دیگر نیز تعیین تکلیف شده و به پیمانکاران واگذار شده است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی خاطرنشان کرد: 109 کیلومتر از جاده‌های استان آسفالت شده که 19 کیلومتر آن زیر بار ترافیک در محور بیرجند- قاین است که به بهره برداری رسمی نرسیده است.

 

جعفری ادامه داد: 90 کیلومتر از میزان جاده های استان را باید پیگیری کنیم که بازگشایی شود.

 

وی گفت: 100 کیلومتر از بانددوم جاده های استان، آماده آسفالت است.

 

مدیرکل راه و شهرسازی خراسان جنوبی با بیان این‌که بالای 50 پیمانکار زیر مجموعه اداره کل راه و شهرسازی هستند، یادآورشد: بیشترین لیست بیمه تامین اجتماعی در حوزه های راهسازی است.

 

وی افزود: هر پیمانکار از 40 تا 50 کارگر و برخی از پیمانکاران 500 پرسنل دارند.

 

طبق این گزارش، علی رغم فریادهای مختلف پیمانکاران و کارگران از بدهی راه و شهرسازی به آنها و در حالی پیمانکاران استان مطالبه 132 میلیاردی دارند که 60 میلیارد تومان از اعتبارات مطالبات پیمانکاران از استان برگشت خورده است که این خبر در موج بی خبری مسئولان استان اعلام شد.

 

معاون هماهنگی برنامه و بودجه سازمان برنامه و بودجه استان در پیگیری خراسان جنوبی، از جذب نشدن این اعتبار ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: این موضوع را از فرد دیگری هم شنیده ام اما در رقم های اعتبارات استانی مبلغی نیست که جذب نشده و برگشت خورده باشد.

 

جهانشاهی با تاکید بر این که ممکن است این بودجه از اعتبارات ملی باشد، تاکید کرد: باید در این مورد بررسی و مشخص شود که این اعتبار از چه محلی بوده و چرا جذب نشده است.

 

معاون جذب و سرمایه گذاری استاندار خراسان جنوبی هم از این موضوع ابراز بی اطلاعی کرد و گفت: اعتبارات استان خیلی کم است و اگر اعتباری به استان اختصاص یابد، مسئولان آن را جذب خواهند کرد.

 

حسینی تاکید کرد: اعتبارات جاری دستگاه های دولتی استان کم است و با مشکل مواجه هستند و از طرفی در اعتبارات عمرانی نیز چند میلیارد تومان به پیمانکاران بدهکار هستیم و اگر اعتباری وجود داشته باشد به طور حتم جذب خواهد شد.

 

مدیرکل دیوان محاسبات استان هم گفت: برگشت اعتبار به طور معمول پایان سال مالی انجام می شود اما اعتباری که مورد بحث است از اسناد خزانه اسلامی بوده که مشکلی در جذب آن پیش آمده است.

 

عزیزی نژاد اضافه کرد: تاریخ اسناد خزانه اسلامی نسبت به تاریخی که باید در سایت ثبت می شد دیرتر ثبت و ابلاغ شده که امید است با تمدید تاریخ این اسناد مشکل پیش آمده در جذب این اعتبار حل شود

 

وی با بیان این که مبلغ اسناد خزانه اسلامی حدود 60 میلیارد تومان است، افزود: به طور معمول اسناد خزانه برای پرداخت مطالبات پیمانکاران از دولت استفاده می شود و مورد استفاده این اسناد هم همین بوده است.

 

حال علی رغم اینکه پیمانکاران و کارگران استان بار جاده سازی استان را به دوش کشیده اند و حتی به نان شب خود محتاج اند اما به سختی برای توسعه استان زحمت می کشند و کار می کنند متاسفانه 60 میلیارد تومان مطالبات پیمانکاران از استان برگشت می خورد که این خود صدای غصه آنها را در ندادن مطالبات آنها بیشتر می کند از این رو لازم است مسئولان همت خود برای جذب اعتبارات را بیشتر کنند تا دیگر شاهد برگشت اعتبارات از استان بخاطر بی توجهی آنها نباشیم.

نظر شما

آخرین عناوین