برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
26 دى 1396 - 03:36
کد مطلب: 20862
فرماندار درمیان گفت: راه اندازی مجدد بازارچه مرزی میل 73 یکی از مهمترین مطالبات مرزنشینان این شهرستان است.

به گزارش خبرنگار وحدت درمیان محمد بشیری زاده روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات شرکت تعاونی مرزنشینان شفق درمیان افزود: این بازارچه در دهه 70 نقش موثری در اشتغال و اقتصاد منطقه داشته است و بازگشایی مجدد آن نقش موثری در رونق تولید و اشتغال دارد.

'خراسان جنوبی دارای چهار بازارچه مرزی یزدان، گلورده (میل) 73، ماهیرود (میل 78) و دوکوهانه و 2 گمرک بیرجند و ماهیرود است و افغانستان مهمترین شریک تجاری این استان محسوب می شود.'
'پنجم بهمن ماه 93 بود که چهار بازارچه مرزی خراسان جنوبی از جانب کشور افغانستان تعطیل اعلام شد اما این کشور تصمیم گرفت بازارچه ماهیرود که چسبیده به گمرک رسمی بود، فعال باشد.'

فرماندار درمیان همچنین گفت: امسال از محل تسهیلات طرح های اشتغال فراگیر 111 میلیارد ریال به این شهرستان اختصاص یافت.

وی بیان کرد: این تسهیلات در حوزه های صنایع تبدیلی کشاورزی و دامداری، صنایع دستی و گردشگری، فناوری اطلاعات و طرح های دانش بنیان قابل پرداخت است.

وی هدف از اجرای طرح های اشتغال فراگیر را ایجاد فرصت‌های شغلی جدید برای جوانان به ‌ویژه فارغ‌التحصیلان دانشگاهی و ارتقای اشتغال شهرستان اعلام کرد و گفت: کاهش مهاجرت روستائیان به شهرها در سایه سرمایه گذاری برای اشتغال این قشر امکان پذیر است.

بشیری زاده عنوان کرد: سیاست های دولت در راستای تولید و ایجاد اشتغال فراگیر و پایدار تعریف شده و مسئله اشتغال نه تنها در شهرستان بلکه در سطح کلان کشور یک ضرورت مهم و اساسی است.

وی گفت: شهرستان درمیان ظرفیت های خوبی برای اشتغال جوانان و افزایش میزان تولید دارد که باید با برنامه ریزی های دقیق و اصولی در زمینه جذب تسهیلات و سرمایه گذاری به فعل درآید.

وی اظهار کرد: درمیان سومین تولید کننده زرشک خراسان جنوبی است که با ایجاد کارگاه های بسته بندی و فرآوری این محصول می توان اشتغال زیادی برای روستائیان ایجاد و ارزش افزوده این محصول را افزایش داد.

فرماندار درمیان نقش شرکت تعاونی مرزنشینان شفق را با 35 هزار عضو در اشتغال شهرستان بسیار مهم دانست و گفت: تعاونی ها با جلب اعتماد اعضا و بهره گیری از مشارکت گسترده بهره برداران همچنین استفاده از تسهیلات بانکی اشتغالزا می توانند به عنوان بازوی توانمند بخش اشتغال و کارآفرینی در شهرستان نقش آفرینی کنند.

وی با بیان اینکه رونق صنایع دستی در روستاها نقش موثری در ایجاد اشتغال دارد گفت: با وجود بحران کم آبی در شهرستان، رونق صنایع دستی ظرفیت خوبی برای اشتغال است اما نیاز است که در زمینه بازاریابی و فرش محصولات نیز اقدام اساسی انجام شود.

وی بیان کرد: اگر طرح های اشتغال زایی در روستاها به درستی اجرا شود، شاهد مهاجرت معکوس به روستاها هم خواهیم بود.

نظر شما

آخرین عناوین