برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
20 آذر 1396 - 12:41
کد مطلب: 20655
تنها کارخانه فرآوری زرشک در شهرستلان درمیان که صدها میلیون تومان هزینه برای راه اندازیش شده و دست دلالان را کوتاه کرده، اکنون غیر فعال و در آستانه تعطیلی است.

به گزارش خبرنگار وحدت درمیان، خراسان جنوبی کانون تولید زرشک در کشور است به گونه‌ای که 98 درصد زرشک کشور در خراسان جنوبی تولید می‌شود.
 
 
در خراسان جنوبی شهرستان درمیان از نظر تولید زرشک رتبه سوم را دارد و می‌توان گفت تنها محصول کشاورزی و منبع درآمد کشاورزان شهرستان درمیان محصول زرشک است.
 
 
محصول زرشکی که در خراسان جنوبی از آن به نام یاقوت سرخ یاد می‌شود، فواید دارویی و غذایی زیادی دارد و برای درمان برخی بیماری‌ها توصیه می‌شود.
 
 
علی‌رغم این‌که خراسان جنوبی در تولید زرشک جایگاه بالایی دارد اما کارخانه‌هایی برای فرآوری زرشک در خراسان جنوبی با توجه به رتبه استان در تولید زرشک، برای استفاده از این محصول راهبردی وجود ندارد.
 
 
برداشت محصول زرشک زحمت زیادی دارد و از زمانی که زرشک به بار بنشیند تا زمانی که به فروش برسد و درآمد آن به دست کشاورز برسد، یک سال طول می‌کشد؛ اما متاسفانه هنگام برداشت زرشک به واسطه حضور دلالان برای خرید زرشک بازار این محصول راهبردی را تحت تاثیر قرار داده و در واقع درصد زیادی از سود زرشک به جیب دلالانی می‌رود که از زحمات کشاورز برای به ثمر رسیدن زرشک بی‌خبر بوده و خودشان هیچ زحمتی برای این محصول نمی‌کشند.
 
 
در بخش قهستان شهرستان مرزی درمیان که رتبه سوم تولید زرشک در خراسان جنوبی را دارد و همه درآمد زندگی مردم در بخش کشاورزی از محصول زرشک است، چند سالی است که جوانی با همت، اراده و حمایت دولت کارخانه‌ای برای بسته بندی زرشک در این شهرستان مرزی راه اندازی کرده است اما درحال حاضر این کارخانه غیرفعال است.
 
 
برای اطلاعات بیشتر درباره این کارخانه و هدف از راه‌اندازی آن با مسئول کارخانه فرآوری زرشک در شهرستان مرزی درمیان و دلیل غیر فعال بودن کارخانه گفتگو کردیم.
 
 
علی حسینی مدیر کارخانه بسته‌بندی یاقوت سرخ قهستان، در گفتگو با خاورستان، اظهار کرد: در سال 1393 کارخانه بسته بندی یاقوت سرخ قسهتان برای بسته بندی زرشک راه اندازی شده است.
 
 
وی افزود: در سال 93 خط بسته بندی زرشک را با 480 میلیون تومان وامی که از طرف جهاد کشاورزی دریافت کردم راه اندازی و کار را آغاز کردم و تا اول سال 1395 فعالیت کارخانه ادامه داشت.
 
 
مدیر کارخانه یاقوت سرخ قهستان عنوان کرد: در سال 94 با توجه به اینکه کارخانه فعالیت داشت توانستیم کار بسته بندی زرشک منطقه را در کارخانه انجام داده و محصولات بسته بندی خود را به فروش برسانیم.
 
 
حسینی اذعان کرد: در آن یکسالی که کارخانه فعال بود زرشک بسته بندی را به اغلب استان‌های کشور ارسال می‌کردیم و از این طریق اقساط بانک به موقع پرداخت می‌شد.

 

وی ادامه داد: در اول سال 95 پیشنهاد تولید آب زرشک، نوشیدنی و نکتار زرشک هم توسط مسئولان در همین کارخانه ای که فقط کار بسته بندی را در آن کلید زده بودم به من داده شد و چون در شهرستان درمیان کارخانه ای برای این کار وجود نداشت، قرار شد در کارخانه فرآوری زرشکی که در قهستان فعال بود سایر امکانات و تجهیزات خریداری و راه اندازی شود تا بتوانیم در کارخانه استفاده‌های دیگری هم از زرشک داشته باشیم.
 
 
مدیر کارخانه یاقوت سرخ قهستان عنوان کرد: اول سال 95 خط تولید نکتار، آبمیوه و نوشیدنی زرشک را احداث کردم و 200 میلیون تومان هم وام با بهره 18 درصد از جهادکشاورزی گرفتم.
 
 
حسینی بیان کرد: چون راه اندازی خط تولید فرآوری زرشک حدود 500 میلیون تومان هزینه داشت، 300 میلیون تومان دیگر را از طریق سرمایه در گردش از بحث سرمایه طرح قبلی که در حال فعالیت بود، روی این کار گذاشته و خط تولید را راه اندازی کردم.
 
 
وی گفت: با سرمایه ای که داشتم سوله کارخانه را تجهیز، سردخانه و آزمایشگاه راه اندازی کردم، برند به نام یاقوت سرخ قهستان گرفتم و موارد بهداشتی از جمله گرفتن سیب سلامت و همه امکاناتی که کارخانه لازم داشت را خریداری و آماده کردم.
 
 
مدیر کارخانه یاقوت سرخ قهستان خاطرنشان کرد: از اول سال 1396 تا مهر و آبان که زرشکی در منطقه برداشت نشده بود که کارخانه کار فرآوری و بسته بندی را انجام دهد؛ اما در مدت این یکسال و نیم که برای بحث ساخت و ساز و تجهیز کارخانه مشغول بودم و نیاز به سرمایه داشتم متاسفانه به دلیل لزوم پرداخت اقساط تسهیلات و غیرفعال بودن کارخانه مدتی نتوانستم اقساط بانک‌ها را به موقع پرداخت کنم.
 
 
حسینی عنوان کرد: در سال اول که کارخانه فعال بود و کار بسته بندی زرشک را انجام می‌دادم برای حدود 10 نفر اشتغال زایی شده بود و زرشک‌کاران منطقه هم زرشک خود را برای فروش و بسته بندی تحویل کارخانه داده و سودی که قرار بود عاید دلالان شود به جیب کشاورزان منطقه رفت و در واقع باعث درآمدزایی برای منطقه قهستان و حتی شهرستان مرزی درمیان شده بود.
 
 
وی تصریح کرد: برای راه اندازی کارخانه فرآوری زرشک فرماندار شهرستان درمیان، جهاد کشاورزی درمیان و بانک کشاورزی قهستان با من نهایت همکاری را داشته و حمایت کردند.
 
 
مدیر کارخانه یاقوت سرخ قهستان ادامه داد: در حال حاضر کارخانه غیرفعال است و کار بسته بندی و فرآوری زرشک انجام نمی‌شود؛ دلیل اصلی، نبود سرمایه برای خریداری زرشک از مردم منطقه و حتی سایر شهرستان‌های استان برای بسته بندی و فرآوری زرشک است.


 
 
حسینی یادآور شد: به دلیل تجهیز کارخانه و غیرفعال بودن آن و از طرفی پرداخت تسهیلات بانک، سرمایه ای که داشتم به اتمام رسیده و الان کارخانه ای که میلیون‌ها تومام هزینه برای راه اندازی و تجهیزش شده است، غیرفعال است.
 
 
وی عنوان کرد: در حال حاضر درخواست و صحبت من با مسئولان مربوطه در شهرستان مرزی درمیان و استان این است از الان به بعد هم با من همکاری داشته باشند تا بتوانم دوباره کارخانه ای را که به زحمت و برای معرفی محصول زرشک شهرستان درمیان راه اندازی کردم، دوباره فعال شود و تعطیل نشود.
 
 
مدیر کارخانه یاقوت سرخ قهستان خاطرنشان کرد: اگر کارخانه فرآوری زرشک مجدد راه اندازی شود قطعا سودش عاید همه‌ی مردم شهرستان و به ویژه زرشک‌کاران خواهد شد.
 
 
حسینی گفت: زمانی که رهبر معظم انقلاب اسلامی هر ساله از اقتصاد مقاومتی و اشتغال‌زایی صحبت می‌کنند و من جوان با 30 سال سن قدمی برای اشتغال زایی و حفظ درآمد زرشک کشاورزان در منطقه مرزی درمیان برداشته و سرمایه گذاری کرده ام، نیاز به حمایت بیشتر مسئولان مربوطه دارم.
 
 
وی با بیان اینکه همیشه همه حمایتها مالی نیست، گفت: اگر جهاد کشاورزی، فرمانداری و هر نهادی که مسئولیتی دارد کشاورزان را تشویق و ترغیب کنند برای فروش محصول زرشک به کارخانه یاقوت سرخ قهستان جهت فرآوری، بسته بندی، آب میوه و نکتار زرشک در کارخانه ای که همه امکانات را دارد قطعا کارخانه فعال خواهد شد.
 
 
مدیرکارخانه فرآوری یاقوت سرخ قهستان یادآور شد: در حال حاضر کارخانه یاقوت سرخ قهستان برای آغاز به کار نیاز به اعتبار و سرمایه دارد و درخواست من از بانک کشاورزی قهستان که تاکنون کمک‌های خوبی کرده است و با من همکاری دارد این است که در بازپرداخت تسهیلات هم همکاری داشته باشند و همانگونه که قبلا بازپرداخت‌ها را دو سه ماه به تعویق انداخته اند بعد از این هم هر چند ماه یکبار بازپرداختها را به تعویق بیندازند تا بتوانم کار کنم و تسهیلات را به بانک پرداخت کنم.
 
 
حسینی تاکید کرد: هدف من از راه اندازی کارخانه یاقوت سرخ قهستان که برای برند آن به نام منطقه قهستان حدود 20 میلیون تومان هزینه کرده ام فقط و فقط کوتاه شدن دست دلالانی بوده که هیچ زحمتی برای کاشت، داشت و برداشت زرشک نمی‌کشند اما هنگام فروش محصول زرشک سود واقعی به جیب دلالان می‌رود.
 
 
وی ادامه داد: هدف من از راه اندازی کارخانه این بوده که وقتی کشاورزان منطقه ام با شرایط سخت و بحرانی بی‌آبی در روزهای گرم تابستان و شب‌های سرد زمستان آب به زمین‌های زرشک می‌رسانند که زرشک به ثمر برسد و هنگام برداشت زرشک خارهای زرشک به دست هایشان می‌خورد که تا مغز استخوانهایشان درد می‌گیرد، بعد از فروش زرشک سود واقعی را کشاورز زرشک‌کار داشته باشد و دلش خوش باشد که محصولی که با زحمت و خون دل به ثمر رسانده فایده ای برای خودش و خانواده داشته است.
 
 
مدیر کارخانه فرآوری یاقوت سرخ قهستان اظهار کرد: من در راهی که قدم گذاشته ام همه ی تلاش را داشته و دارم و نا امید نمی‌شوم چرا که هدف من معرفی زرشک شهرستان درمیان به نام منطقه قهستان که جزئی از شهرستان مرزی درمیان است بوده و از همه مهم‌تر می‌خواهم اگر محصول راهبردی منطقه ام سودی دارد سود واقعی به دست کشاورزی که همه ی امیدش در این شرایط خشکسالی به محصول زرشک است برسد.
 
 
 حسینی ضمن تشکر از مسئولینی که با وی همکاری داشته اند، تاکید کرد: مجدد هم از مسئولان شهرستان و به ویژه بانک درخواست دارم که همکاری ها را ادامه داده تا این‌که بتوانم کارخانه فرآوری زرشک یاقوت سرخ قهستان را دوباره فعال کنم.
 
 
 

نظر شما

آخرین عناوین