برگزاری رایگان کارگاه پزشک خانواده
22 آبا 1395 - 13:15
کد مطلب: 16364
اگر بازتاب مصیبت عظیم عاشورا را تنها در میان شیعیان جستجو کنیم قطعا جفای بزرگی در حق این واقعه عظیم و مقام سیدالشهدا کرده ایم، این موضوع از یک سو نشان دهنده عظمت این واقعه و از سوی دیگر بیان کننده وظیفه شیعیان در قبال ظرفیت های نامحدود کربلا است.

زینب اعلمی – «آيا قلبي پيدا مي شود كه وقتي درباره كربلا سخن مي شنود، آغشته با حزن و درد نگردد؟! حتي غير مسلمانان نيز نمي توانند پاكي روحي را كه در اين جنگ اسلامي در تحت لواي آن انجام گرفت انكار كنند». جمله بالا به نقل از ادوارد براون مستشرق معروف انگلیسی، بیان شده است. کلام وی نشان از این موضوع دارد که واقعه عاشورا و ایثار و فداکاری های صورت گرفته در آن در قالب ادیان و مرزها باقی نمانده است و با ارتباطی که با قلوب انسان ها پیدا می کند حصار  میان تمام فرق و مذاهب را می شکند.

اگر  بازتاب مصیبت عظیم عاشورا را تنها در میان شیعیان جستجو کنیم قطعا جفای بزرگی در حق این واقعه عظیم و مقام سیدالشهدا کرده ایم، این موضوع از یک سو نشان دهنده عظمت این واقعه و از سوی دیگر بیان کننده وظیفه شیعیان در قبال ظرفیت های نامحدود کربلا است.

در روایات است که حضرت آدم(ع) نام‏هاى مبارک پیامبر اسلام و امامان(ع) را در عرش دید! جبرئیل به آن‌حضرت تعلیم داد تا فرمود: «یا حمید بحق محمد، یا عالى بحق على، یا فاطر بحق فاطمه، یا محسن بحق الحسن و الحسین و منک الاحسان». هنگامى که نام حسین را ذکر نمود اشک‌هایش جارى و قلب مبارکش شکست. آن‌گاه به جبرئیل گفت: چرا وقتى نام پنجمى ایشان را ذکر می‌کنم قلبم می‌شکند و اشکم جارى مى‏شود!؟ جبرئیل گفت: این پسر تو دچار مصیبتى خواهد شد که مصائب دیگر در مقابل آن کوچک خواهند بود، حضرت آدم پرسید: چه مصیبتى؟ جبرئیل گفت: حسین در حالى شهید مى‏شود که عطشان، غریب، تنها، بى‏یاور و بى‏معین خواهد بود. اى آدم! اگر تو او را می‌دیدى می‌شنیدى که می‌گفت: «وا عطشاه! وا قلة ناصراه! حتى یحول العطش بینه و بین الماء کالدخان»؛ یعنى آه از عطش! آه از بى‏یاورى! کار تشنگى آن‌حضرت به جایى می‌رسد که آسمان به نظرش مثل دود خواهد آمد. کسى جوابش را نمی‌گوید مگر با شمشیر، تا این‌که جرعه مرگ را بیاشامد. آن‌حضرت را از قفا سر مى‏برند، خیمه‏هایش را به یغما می‌برند، سر مبارک وى و یارانش را در شهرها می‌گردانند، زن و بچه‏هایش را به اسیرى خواهند برد. سپس حضرت آدم و جبرئیل نظیر زن جوان مرده گریان شدند.

همچنین این موضوع یعنی خبر داشتن از واقعه عاشورا وگریان شدن بر عزای سیدالشهدا، در مورد دیگر پیامبران نیز نقل شده است، چنانچه  داستان هایی مشابه از حضرت زکریا، حضرت نوح، حضرت سلیمان  و... نقل شده است.

 از سوی دیگرتاریخ نشان می دهد که تمام معصومین پیش و پس از واقعه کربلا به نوعی ارتباطی تنگاتنگ با این واقعه پیدا می کنند و در راستای تحقق اهداف قیام عاشورا که همان احیای سنت رسول خدا ست، در تلاش  بوده اند.

آن حسینی که تمام پیامبران در عزایش گریسته اند، تمام معصومین پیش از او شرایط را برای  رسالت عظیم او فراهم نموده بودند و امامان پس از او نیز به نشر و تبیین وتحلیل قیام او همت گمارده اند، قطعا برای بزرگداشت مقامش، رسالتی جهانی تر از آنچه تا کنون رخ داده بر عهده پیروان و شیعیانش هست. در واقع کشتی نجاتی که امام حسین علیه السلام آن را هدایت می کند، ظرفیتی به گستره همه جهان دارد، واقعیتی که هر روز آشکار تر می شود.

علاوه بر حقایقِ الهی نهفته در داستان کربلا، بحران معنویت جامعه مدرن امروزی نیز لزوم معرفی و شناساندن الگوهای واقعی و پاک سرشت را دوچندان می کند. امروزه ما با پدیده انفجار معنویت روبرو هستیم؛ زیرا انسان مدرن که به سختی دور از معنویات نگه داشته می شد و در تمدنی زندگی می کرد که غیر از جهان و زندگی مادی برای چیز دیگری ارزش قائل نبود، حریص و عجول و عنان گسیخته به معنویات روی آورده و همانند مردمانی که در قحطی به سر می برند و انبار نانی یافته اند، سنت های کهن عرفانی و معنوی را برگرفته و هر کس تکه یا تکه هایی از مکاتب مختلف را چنگ زده و می کوشد تا روح تشنه خود را با آن سیراب کند. در چنین شرایطی که برخی با اهداف سودجویانه، عرفان های کاذب ومعنویت های جعلی را تبلیغ می کنند، چرا ما نباید معرف و مبلغ کسی باشیم که سرآمد تمام خوبی ها و برآورده کننده همه سوالات و نیازهای انسان بحران زده امروزی است، شیعیان باید بکوشند تا سردمدارآزادگی، ایثار و از جان گذشتگی را به کسانی که در جستجوی آزادی، حقوق بشر و معنویت هستند معرفی کنند.

چه کسی بهتر از انسان کاملی که هم خود و هم خانواده اش را در راه آرمان و اهداف معنوی اش فدا کرده است، جدا از انکه آن آرمان ها به کدام دین وملیت متعلق باشد آزادگی و روح وارسته از تعلقات و مادیات، مهم ترین چیزی است که انسان بحران زده مدرن به دنبال آن است و به خوبی آن را در زندگی قهرمانان عاشورا می یابد، همچنین  ذوابعاد بودن واقعه کربلا و نقشی که کودک و بزرگسال و زن و مرد آن به بهترین وجه خود ایفا می کنند، سایه تاثیرگذاری آن را گسترده می کند. بدین وصف باید تاکید کرد که حسین (علیه السلام) اگرچه فرزند پیامبر اسلام است اما متعلق به جهان بشریت اعم از هر قشر و فکر و دین و اندیشه ایست، و جا دارد که پیروان آن حضرت در جمله این نویسنده مسیحی(آنتوان بارا) بیاندیشند که گفت: «اگر حسين از آن ما بود، در هر سرزميني براي او بيرقي بر مي افراشتيم و در هر روستايي براي او منبري بر پا مي نموديم و مردم را با نام حسين به مسيحيت فرا مي خوانديم».

 

 

نظر شما

آخرین عناوین